HAZE

Haze odrůdy jsou bez pochyb hystoricky nejznámějšími a nejoblíbenějšími 100% sativa hybridy.

Poprvé tento kříženec spatřil světlo světa ve Spojených státech na počátku 70. let 20. století, ačkoliv odrůdy, ze kterých pochází byly pěstovány v jižní Asii a Jižní Americe již po staletí. 

V 19. století byly země jako Indie, Birmánie a Thajsko, kde bylo pěstování konopí pro rekreační účely běžné, pod kontrolou britského impéria. Kolem roku 1930 se některá semena z těchto zemí začala dostávat do USA. Právě tato semena o 40 let později posloužila jako klíčové genetiky pro vyšlechtění původní odrůdy Haze.

V 50. letech bylo konopí ideálním doplňkem beatu (jazz, blues), v 60. letech nedílnou součástí hnutí hippies, a když přišla léta 70., jeho popularita se dostala tak vysoko, že se začal klást velký důraz na zvýšení kvality a výnosu. 

Kalifornie se v 60. a 70. letech stala kolébkou americké konopné kultury a na její pobřeží dorazilo mnoho exotických genetik z celého světa, především z Mexika, Kolumbie a Karibiku.

Legenda praví, že v Santa Cruz žili na počátku 70. let dva bratři R. Haze a J. Haze známí jako Haze Brothers, kteří byli vášnivými milovníky kolumbijských a mexických genetik, ze kterých se později zrodil právě legendární Haze. Tato legenda má být hybridem vyšlechtěným ze dvou kolumbijských odrůd (pravděpodobně Colombian Gold a Colombian Red) a mexické (údajně Acapulco Gold). Dodnes se vedou debaty o mexické sativě a její přítomnosti v původním šlechtitelském projektu Haze, protože mnozí ji popírají a jiní potvrzují.

Říká se, že bratři si v té době vytvořili dobrý vztah se Samem Skunkmanem, který tehdy žil ve stejné čtvrti.  Sam a kolektiv Sacred Seed se po léta snažili Haze udržet a stabilizovat. Křížili haze s thajskými genetikami a se semeny z jižní Indie, což vyústilo v to, co dnes známe jako Original Haze. Jednalo se o velmi nestabilní rostlinu, která i po mnoha generacích stále produkuje obrovské rozdíly mezi fenotypy. Vznikly z ní odrůdy jako Root Beer, Purple Haze, Light Silver Green, Silver Blue Haze, Lime Green Haze a další fenotypy, které dnes již nelze najít. V roce 1976 začala společnost Sacred Seed prodávat odrůdu Original Haze. Tato první kalifornská Haze byla hybridní 100% sativa, se sladkou chutí a vůní, energickými účinky, tak oblíbená mezi pěstiteli, že je ani její pomalé kvetení neodradilo.

Drby říkají, že v těch časech se Haze Brothers přestali věnovat svému pěstitelskému koníčku, jeden z nich odešel do Mexika, zatímco druhý našel Boha v sanfranciských kopcích. Někteří členové Sacred Seed dodnes tvrdí, že tito bratři nikdy neexistovali, ale kdo ví…

Koncem 80. let Sam zavřel společnost Cultivator’s Choice, kterou založil několik měsíců po příjezdu do Holandska, a prodal svou genetiku několika osobám, které se staly klíčovou součástí stabilizace stabilizace těchto hybridů. Některé z nich získal Wernard Bruining, zakladatel společnosti Positronics, který jako jeden z prvních začal prodávat klasické odrůdy jako Skunk #1 a Original Haze. Když společnost v roce 1996 zkrachovala, někteří její zaměstnanci si vzali část firemního materiálu a založili vlastní semenné banky (z nichž se zrodily Nirvana Seeds, The Super Sativa Seed Club a Homegrown Fantaseed). Také Eddy, zakladatel The Flying Dutchmen, vykoupil část semen od Sama Skunkmana (pracovali spolu v Cultivator’s Choice) a vynaložil obrovské úsilí na stabilizaci těchto čistých odrůd, čímž se po bankrotu Positronics stal jedinou společností prodávající Original Haze a původní Skunk #1.

Nicméně nejdůležitějším krokem vpřed pro Haze genetiku bylo, když se tento dostal do rukou Nevilla Schoenmakera, mladého australského narkomana závislého na heroinu, kterého nakonec časopis High Times označil za “krále konopí”. Australan s kořeny v Nizozemí byl ve své rodné zemi dealerem marihuany. Jako mladý začal pracovat v laboratoři s ilegálními látkami, experimentoval se všemi druhy drog, od marihuany po heroin, na němž se stal závislým. Po mnoha zadrženích a odvykacích kůrách skončil v Holandsku, kde díky odvykacímu programu získal finanční prostředky pro semenářskou firmu. Za peníze z grantů si koupil usedlost poblíž německých hranic, kde umístil velké skleníky s průmyslovým osvětlením, aby mohl konopí pěstovat pod střechou (místo sám pojmenoval jako Cannabis castle). Nakonec v roce 84 otevřel legendární The Seedbank of Holland, první semenářskou firmu, která rozesílala semena poštou, díky čemuž začal semena distribuovat doslova do celého světa.

V katalogu The Seed Bank z roku 1988 najdeme následující popis odrůdy Haze:
“Vůně je komplexní a hluboká, s květinovým aroma s tóny připomínající vůni zpracované kůže. Při použití ke křížení přináší fascinující tóny hluboké a komplexní chuti i jedinečný charakteristický účinek. Přestože není pro každého, pro kannaiseury je tato Haze odrůda neodolatelná.”

Neville semena získaná od Sama nechal vyklíčit a ponechal si 5 různých rostlin, které nazval A, B, C, D a E; tři samičí (B, D a E) a dvě samčí (A a C), které se stanou otci některých z nejoblíbenějších hybridů po celém světě. V roce 1989 jeho hybrid Early Pear x Skunk #1 x Northern Lights #5 x Haze zvítězil ve druhém ročníku Cannabis Cupu, což Seeds Bank zopakovala i v následujícím ročníku. S odstupem let se kříženci jako Northern Light #5 x Haze nebo Jack Herer (Northern Light #5 x Haze C x Skunk x Haze A) stanou legendárními.

Přesto se obchodováním se semeny po celém světě stal Neville Schoenmaker objektem zájmu Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA). Po zadržení  DEA v roce 1990 se Neville rozhodl prodat Cannabis Castle spolu se svými genetikami Benu Dronkersovi, majiteli Sensi Seed Club a z této fúze se zrodila Sensi Seeds Bank.

Po nějaké době, když už byl Neville v důchodu, stal se spolumajitelem Greenhouse Coffeshop, kde se v roce 1995 ve spolupráci s australským pěstitelem Shantibabou zrodila seedbanka Greenhouse Seeds. Z této spolupráce vzešlo mnoho nových hybridů Haze. Super Silver Haze byla pravděpodobně nejvýznamnější, protože v následujících třech letech (97, 98 a 99) zvítězila na Cannabis Cupu. Po odchodu z Greenhouse Seeds Neville ještě vytvořil několik kolabů s Mr. Nice.

Od doby, kdy Sam přijel do Holandska způsobit revoluci v konopném scénáři, uplynulo již více než 30 let a zdá se, že i po této době je Nevillův a Samův odkaz Haze stále živý. V dnešní době téměř všechny semenné banky nabízejí hybridy Haze, ať už jsou nebo nejsou odvozeny od těch původních, a můžeme najít nekonečné množství odrůd. Proslýchá se, že v některých amsterodamských kavárnách, pokud člověk ví, na které dveře zaklepat, je stále možné najít potomky těch prvních rostlin Haze od Nevilla, jako například A5.

Genetika:
Colombian Gold
Colombian Red
Mexican Sativa
Thai sativa

Léčivá hodnota: protizánětlivá, proti stresu.

Dosavadní historie původu Haze je směsicí různých verzí. Odkud pochází původní Haze, nebo kdo byli Haze Brothers; jestli byl Sam skutečným majitelem semen, ze kterých Neville začínal, nebo jak vždy říkal, že semena pocházejí od Haze Brothers, se nikdy nedozvíme.

Terpeny, které dominují u tzv. “Haze” odrůd:
Caryophyllene (černý kmín, hřebíček, chmel, bazalka, oregano, černý pepř, levandule, rozmarýn, skořice, Kannaga vonná, olej stromu Copaiba)
Humulene (borovice, tabák, šalvěj, hřebíček, bazalka, ženšen, zázvor, černý pepř)
Limonene (červený a stříbrný javor, osika, škumpa lysá, smrky, modříny, jedle pravá, citrusové plody, rozmarýn, jalovec, máta peprná, jehličí)
Linalool (koriandr, květy pomeranče, levandule, bobkový vavřín, citronová tráva, bazalka, máta, bříza, zlatobýl obecný, pelyněk černobýl)
Ocimene (máta, orchidej, bazalka, chmel, kumquat, mango, bergamot, levandule, pepř, estragon, petržel, hořký pomeranč, pomerančový květ)
Myrcene  (chmel otáčivý, tymián divoký, touleň srdčitá, citronová tráva, mango, různé druhy myrty, sporýš argentinský, kardamom, pimentovník)
Pinene (borovice, řecký horský čaj, šalvěj, řečík terebintový, piniové oříšky)

Odrůdy obsahující Haze genetiku dostupné na eshopu Phenomen Collection:
Barney’s Farm – TROPICANNA BANANA
Dutch Passion – AUTO CINDERELLA JACK
Sweet Seeds – JACK 47
Sweet Seeds – SWEET CHEESE